Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
En Başa Dön

Ortodonti / Sıkça Sorulan Sorular


Çocuk ve yetişkin hastalarda diş dizisindeki bozukluklar ile kapanış problemlerinin önlenmesi ve hastalara iyi bir estetik, konuşma ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik çalışır.

Tedavi edilmeyen çapraşık dişler erişkinlik döneminde psikolojik problemlere yol açabildiği gibi, dişeti problemleri ve dişlerde çürük riskini de arttırmaktadır.

Bu nedenle; büyüme ve gelişim döneminde yapılacak ilk ortodontik muayeneler 6-7 yaş civarıdır. Bu yaşlarda yapılacak ilk kontrol erken teşhis açısından önemlidir.

Ortodontik tedavi, uzun süren disiplin ve sabır siteyen bir uygulamadır. Tedavinin  başarısı % 70  hastanın % 30 hekimindir.

Ortodontik tedaviniz ortalama 1,5 – 2 yıl sürer. Bu süreçte 4 – 5 haftada bir doktorunuza kontrole gelmeniz gerekir. Bir sonraki kontrolün tarihi ve süresi doktorunuz tarafından, o gün belirlenir.

Ön açık kapanış: Arka dişler temasta iken ön dişlerin birbirlerine temas edememe halidir.

Çapraz kapanış: Alt ve üst dişlerin çiğneyici yüzeylerinin normalden ters kapanışta olması halidir.

Çapraşıklık: Alt veya üst çene dizisinde dişlerin düzgün sıralanabilmesi için yeterli yerin olmamasıdır. Dişler için çenede yeterli yer yoktur.

Aralıklar: İki diş arasında, özellikle de üst orta kesici dişler arasında aralık bulunması halidir.

Gömük dişler: Yeterli yer olmadığı zamanlarda dişin süremeyip çene kemiği içinde gömülü kalma durumudur.

İleri itim (Dişleklik durumu): Alt ve üst çeneler kapatıldığında, üst kesici dişler ile alt kesici dişler arasındaki aralığın normalden fazla olma halidir.

Derin kapanış: Üst kesici dişlerin alt kesici dişleri normalden fazla örtmesi halidir. Bu vakalarda alt kesiciler hemen hemen hiç gözükmez.

Rotasyon: Dişin yuvasında dönük halde konumlanması halidir.

Bizi Takip Edin !